InGaAsInP PIN-TIA 1.25G TO46 with AGC
PIN TIA (p-i-n photodiode - transimpedance amplifier) is a conventional photodetector. It has a simpler structure compared to APD TIA and is therefore less expensive. PIN TIA does not have the avalanche effect, and therefore, its sensitivity and gain are lower. However, due to its simpler structure, PIN TIA has a relatively lower noise level.
The InGaAs/InP PIN-TIA 1.25G TO46 with AGC is an optical receiver that operates at long wavelengths up to 1650nm and has high sensitivity for detecting weak signals. It is ideal for use in fiber optic communication systems and high-speed data transmission.
Features
Data rate up to 1.25Gbps
3.3V low-voltage operation
Package:TO-46
Differential output
High sensitivity

Spec sheet:
| Absolute Maximum Ratings | |
| TIA Supply Voltage | -0.5-4.0V |
| PD Supply Voltage | 20V |
| PD Reverse Current | 10mA |
| Input Optical Power | 5mW |
| Operating Conditions | |
| Operating Temperature | 25℃ |
| TIA Operating Voltage | 3.3V |
| PD Operating Voltage | 20V |
| Opto – Electrical Characteristic | |
| Optical Wavelength | 900-1650nm |
| Supply Current | 23mA |
| Bandwidth | 910MHz |
| Sensitivity | -29.0dBm |
| Optical Overload | +3.6dBm |
Package Drawing:

Hot Tags: ingaas/inp pin-tia 1.25g to46 with agc suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










