Description
3W 1064nm TO-3 Laser Diode
Main Features:
Wavelength: 808nm
Output Power: 3W
Package: TO3
FAC Optional
High stability
Long lifetime
Efficient quantum well structure
Data sheet:
Item No.: TO1064DL3
| Optical | Typical Value |
| Center Wavelength λ | 1064nm |
| Wavelength Tolerance | ±5nm |
| Output Power | 3W |
| Spectral Width | 4nm |
| Fast Axis Divergence(FWHM) | 40Deg |
| Slow Axis Divergence (FWHM) | 10Deg |
| Polarization Mode | TE |
| Slope Efficiency | 1.0W/A |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 3.9A |
| Threshold Current Ith | 0.4A |
| Operating Voltage Vop | 1.9V |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 25℃ |
| Storage Temperature | -40~85℃ |
| Wavelength temperature coefficient | 0.3nm/ºC |
Drawing:
Hot Tags: 3w 1064nm to-3 laser diode suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










