Photodiode 2.5Gbps APD-TIA TO-CAN
The APD-TIA TO46 is a high-performance photodetector designed for use in optical communication systems. It features a compact TO-46 package and utilizes an avalanche photodiode (APD) with a transimpedance amplifier (TIA) integrated circuit, providing high sensitivity and low noise performance.
The APD-TIA TO46 has a wide spectral range, making it suitable for use with various types of optical fibers and sources. Its fast response time and high bandwidth make it ideal for use in high-speed communication systems
Features
Long wavelength operation
Package:TO-46
Internal AGC Circui t
Differential output
High sensitivity

Data sheet:
| Absolute Maximum Ratings | |
| Storage Temperature | -65-+150℃ |
| TIA Supply Voltage | -0.5-+4.5V |
| APD Supply Voltage | 50V |
| APD Reverse Current | 2mA |
| Input Optical Power | 5mW |
| Recommended Operating Conditions | |
| Operating Temperature | 25℃ |
| TIA Operating Voltage | 3.3V |
| APD Operating Voltage | 3.0-6.0V |
| Opto – Electrical Characteristic | |
| Optical Wavelength | 1000-1600nm |
| Supply Current | 20mA |
| Breakdown voltage | 38-50V |
| Dark current | 10nA |
| Responsivity | 10A/W |
| Sensitivity | -32.0dBm |
| Output Loading | 100Ω |
Drawing:

Hot Tags: photodiode 2.5gbps apd-tia to-can suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










