Optical Receiver 2.5G TO-CAN PIN-TIA
The 2.5G Pin-TIA TO46 is a high-speed trans-impedance amplifier designed for use in optical communication systems. This product is ideal for applications that require high sensitivity and low noise performance.
The Pin-TIA (photodiode-transimpedance amplifier) is a common component in optical communication systems, used to convert optical signals into electrical signals. The 2.5G Pin-TIA TO46 is designed for use with 2.5 Gbps optical signals, making it ideal for applications such as fiber-to-the-home (FTTH) and data center interconnects.
The product integrates a high speed Photodiode PIN and TIA with AGC.

Overview
Features
Long wavelength operation
3.3V low-voltage operation
Internal AGC Circuit
Differential output
Excellent reliability, meeting EU RoHS requirements
High sensitivity
Applications
GPON, OC-48, 2xFC
APD Long Reach receivers
SFF, SFP, GBIC, 1x9 Transceivers

Data sheet:
| Absolute Maximum Ratings | |
| Storage Temperature | -65-+150℃ |
| TIA Supply Voltage | -0.5-4.5V |
| PD Supply Voltage | 15V |
| PD Reverse Current | 10mA |
| Input Optical Power | 5mW |
| Soldering Temperature | 260/10℃ /s |
| Recommended Operating Conditions | |
| Operating Temperature | 25℃ |
| TIA Operating Voltage | 3.3V |
| PD Operating Voltage | 3-15V |
| Opto – Electrical Characteristic | |
| Optical Wavelength | 1100-1650nm |
| Supply Current | 20mA |
| Bandwidth | 1.75GHz |
| Sensitivity | -23.0dBm |
| Optical Overload | 0dBm |
| Output Loading | 100Ω |
Drawing:

Hot Tags: optical receiver 2.5g to-can pin-tia suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










