Description
10mW 780nm 790nm TO56 LD Sensor
Features:
780nm/790nm centre wavelength
TO56 package
AR coated window
AIN carrier, AuSn bonding
Low beam divergence and small light emitting aperture
Stable and reliable performance
Long lifetime>10000hours
Application:
physical therapy,indication,laser display,laser sensor

Data sheet:
Item No.: TO780DL10
| Optical | |
| Center Wavelength | 780nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Output Power | 10mW |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 22mA |
| Threshold Current Ith | 15mA |
| Operating Voltage Vop | 2.3V |
| Monitor Current | 0.3mA |
| Thermal | |
| Operating Temperature | -40~70℃ |
| Storage Temperature | -40~80℃ |
Drawing:

Hot Tags: 10mw 780nm 790nm to56 ld sensor suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










