Description

1500mW 520nm TO Mount Diode Laser With PD
Features:
-
Built-in Photodiode (PD)
-
Narrow divergence
-
Up to 1500mW (1.5W)
Application:
- Biomedical imaging and fluorescence excitation
- Scientific research requiring green laser sources
- Machine vision and industrial alignment systems
- measurement or illumination
- Custom laser system integration with active power monitoring via PD
Specification
Item No.: TO520KZ1500
Item Name: 520nm 1500mW TO Diode Laser
| Optical | |
| Center Wavelength | 520nm±10nm |
| Output Power | 1500mW |
| Beam Divergence FWHM Fast | 10Deg FAC Lens |
| Beam Divergence FWHM Slow | 10Deg |
| Electrical | |
| Threshold Current lth | 0.2A |
| Operating Current Lop | 1.9V |
| Operating Voltage Vop | 4.5V |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 0~60℃ |
| Storage Temperature | -40~85℃ |
Drawing:

Hot Tags: 1500mw 520nm to mount diode laser suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










