Description

2004nm 5mW TO-mount Laser Diode
Key features:
- 2004nm center wavelength
- Side mode Suppression rate: 40dB
- Thermistor Resistance: 10KΩ
- TEC Current: 0.1A
Application:
- Industrial Equipment
- Medical Services
- Cosmetic Wrinkle Reduction
Specification
Item No.: TO2004DL5
Item name: 2004nm 5mW TO Diode Laser
| Optical | Typical Value |
| Center Wavelength | 2004nm |
| Wavelength Tolerance | ±1nm |
| Output Power | 5mW |
| Side mode Suppression rate | 40dB |
| Electrical | |
| Threshold Current Lop | 30mA |
| Operating Current Lop | 100mA |
| Working Voltage | 2V |
| TEC Current | 0.1A |
| Thermistor Resistance | 10KΩ |
| Thermal | |
| Operating Temperature | -20~50℃ |
| Storage Temperature | -40~80℃ |
| Wavelength Temperature Cofficient | 0.1nm/℃ |
| Wavelength Current Coefficient | 0.007nm/mA |
Drawing:


brandnew can provide 900~2000+nm TO packaged secondary lasers, which are not available in the market, so the development of this product is an innovative piece of research and development, which solves a lot of things that cannot be accomplished for customers.
Hot Tags: 5mW 2004nm TO mount Laser Diode suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China, Fiber Coupled Laser Diode suppliers, , Fiber Coupled Laser Diode China, Fiber Coupled Laser Diode Made in China












