
635nm 5mW TO Mount Diode Laser With PD
Features:
-
High visibility
-
Ideal for low power laser applications with stable power requirements
-
Output wavelength is less affected by temperature and current
-
Laser Collimator
-
Positioner
-
Cutting Line Positioning
Specification
Item No.: TO635PD0005
Item Name: 635nm 5mW TO Diode Laser
| Optical | |
| Center Wavelength | 635nm |
| Output Power | 5mW |
| Beam Divergence FWHM Fast | 40Deg |
| Side mode Suppression rate | 40dB |
| Electrical | |
| Threshold Current Lth | 27mA |
| Operating Current Lop | 44mA |
| Operating Voltage Vop | 2.2V |
|
PD current |
0.13mA |
| Thermal | |
| Test Temperature | -10~50℃ |
| Storage Temperature | -40~85℃ |
Drawing:

Are you looking for a reliable and stable red laser diode for your optical system?
Our 635nm 5mW TO-mount diode lasers with monitoring photodiode (PD) are designed for sensing and industrial applications.
Key Word:
635nm laser diode, 5mW TO laser, red laser with PD, TO-can laser diode, industrial red laser, visible laser diode, laser alignment diode, laser pointer module, fiber alignment laser, photodiode feedback laser
Hot Tags: 635nm 5mw to mount diode laser with pd suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










