Description

760nm 5mW TO Mount Diode Laser Oxygen Detection
Features:
-
Designed for O2 Detection
-
Tunable by Current
-
Very low power, only 5mW
-
wavelength stability ±1nm
Application:
-
Oxygen detection
Specification
Item No.: TO760DL0005
Item Name: 760nm 5mW TO Diode Laser
| Optical | |
| Center Wavelength | 760nm |
| Output Power | 5mW |
| Wavelength Tolerance | ±1nm |
| Side mode Suppression rate | 40dB |
| Electrical | |
| Threshold Current Lop | 10mA |
| Operating Current Lop | 30mA |
| Working Voltage | 2V |
| TEC Current | 0.2A |
| Thermistor Resistance 10±0.5@25℃ | 10KΩ |
| Thermal | |
| Operating Temperature | -20~50℃ |
| Storage Temperature | -40~80℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | 0.1nm/℃ |
| Wavelength Current Coefficient | 0.007nm/mA |
Drawing:

Many oxygen detection instruments have our TO laser. Our 760nm 5mW TO Mount Diode Laser is used for oxygen detection and monitoring. Customers have also given good feedback during use. If you are interested in our products, please feel free to ask me.
Hot Tags: 760nm 5mw to mount diode laser oxygen detection suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










