1200W Triple Wavelength Soprano Ice Platinum Diode Stack
Features:
- 755 808 1064nm center wavelength
- 12bars, 100W per bar, 1200W in total
- Germany imported bar
- Small gap between laser bars,<20um filtered water particles
application:
- hair removal treatments
- For Alma Soprano Ice Platinum,Alma Soprano Platinum,Alma SopranoTitanium
- Alma Trio 2cm,Alma Trio 4cm,Alma Quattro HP,Alma ALEX 755,Alma speed 810,Alma 3D,Alma 3D 2mm
Specification
Item Number: WC781T1200
| Optical | |
| Center Wavelength | 755/808/1064nm |
| Working Mode | QCW |
| Output Power | 1200W |
| Number of Bar | 12 |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Pulse Width | 40ms |
| Duty Cycle | ≤40% |
| FWHM | 38/12Deg |
| Electrical | |
| Operating Current Lop | 100A |
| Threshold Current Lth | 25A |
| Operating Voltage Vop | 24V |
| Thermal | |
| Operating Temp. | 25℃ |
| Storage Temperature | 0-55℃ |
| Coolant |
Distilled Water |
| Flow Rate/bar | 4L/min |
| Max Inlet Pressure | 350~500kPa |
| Filtered Water Particles | <20um |
Drawing:

Using a triple-wavelength 755 808 1064nm diode array designed specifically for the Soprano Ice Platinum hair removal machine, the powerful 1200W output and 12-bar configuration delivers high efficiency and precision.The triple wavelength feature combines the unique benefits of 755nm, 808nm and 1064nm wavelengths, making it extremely versatile in treating different skin types and hair colors.
- The 755nm wavelength excels in targeting fine and light hair
- The 808nm is ideal for general hair removal
- The 1064nm wavelength is particularly effective on darker skin tones.

Our stacked arrays are also compatible with ALMA's beauty devices handlepiece: Alma Trio 2cm, Alma Trio 4cm, Alma Quattro HP, Alma ALEX 755, Alma speed 810, Alma 3D, Alma 3D 2mm.
Hot Tags: 1200w triple wavelength soprano ice platinum diode suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










