Description
High Power 3600W 808nm Laser Diode Stacks
Overview
Features:
Wavelength: 808nm; 940nm, 793nm, 795nm wavelength are also available
Output power: 3600W, up to 4000W
Operation mode: CW
Cooling: Water cooled
Collimation: fast axis / fast axis and slow axis / without
Application:
Material processing: Curing of metals, annealing.
Medical technology: Esthetics, dermatology.
Industry: Pumping source for fiber lasers and solid-state lasers.
Science and research: Pumping source for fiber lasers.

Data sheet:
Item No.: WC808VS3600
Item Name: 3600W 808nm CW Water Cooled Vertical Stack Diode Laser
| Optical | |
| Center Wavelength | 808nm |
| Wavelength Tolerance | ±2nm |
| Output Power | 3600W |
| Quantity of Bars | 36 |
| Spectral Width FWHM | ≤3nm |
| Fast Axis Divergence(FWHM) | 0.5Deg |
| Slow Axis Divergence(FWHM) | 10Deg |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 110A |
| Threshold Current Ith | 25A |
| Operating Voltage Vop | 66V |
| Power Conversion Efficiency | 50% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 25℃ |
| Storage Temperature | -40~80℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | ~0.28nm/℃ |
Laser Beam:

Drawing:


Hot Tags: high power 3600w 808nm laser diode stacks suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










