Description
1064nm 100W Water Cooled Diode Laser
Features:
- Central Wavelength:1064nm
- Laser Crystal: Nd:YAG(Dd 0.6%)
- Output Power Per Bar: 100W
- Filtered Water Particles:<20um
Applications:
- Underwater systems
- Communications
- Satellites and space
- Command and control systems
- Transportation
- Security
- Energy and health technologies in the civil sector

Item No.: LC1470SB25
Item Name: 1470nm 25W Single Bar Laser Chip
| Optical | Typ |
| Central Wavelength | 1064nm±10nm |
| Output Power | 100W |
| Working Mode | CW |
| Laser Crystal | Nd: YAG(Nd 0.6%) |
| Laser Crystal Diameter | 3mm |
| Laser Crystal Length | 78mm |
| Beam Center Height | 45mm |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 18A |
| Threshold Current Lth | 6A |
| Operating Voltage Vop | 30V |
| Thermal | |
| Operating Temperature(No Condensation) | 20~25℃ |
| Storage Temperature(No Condensation) | 0-55℃ |
| Coolant | Deionized water |
| Flow Rate/Bar | >5L/min |
| Max Inlet Pressure | 0.3-0.5MPa |
| Water Temperaure(No Condensation) | 23~27℃(No Condensation) |
| Filtered Water Particles | <20um |
Drawing

Hot Tags: yag 1064nm 100w water cooled diode laser suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China, Fiber Coupled Laser Diode, Fiber Coupled Laser Diode China, , , , Fiber Coupled Laser Diode Made in China













