20W Output 915nm Fiber Coupled Diode Laser
20W Output 915nm Fiber Coupled Diode Laser package design features the smallest footprint, low profile, and high output power. This results in a high packing density which allows for an extremely compact system design. The highly thermal-conductive base and small-diameter fiber make this product ideal for applications that require greater reliability and higher brightness
Features:
20W exfiber output, multi-emitter within 915+/-10nm
CW or pulsed operation
1040-1200nm feedback protected
Estimated MTTF of 100,000 hours
Hermetically sealed
Multimode fiber 105/125um, NA 0.22
Optional FC/PC or SMA 905 optical connector

Data sheet
Item No.: FC915DL20
| Optical | |
| Center Wavelength | 915nm |
| Wavelength Tolerance | ±5nm |
| Output Power | 20W |
| Fiber | |
| Fiber Core | 105um |
| Fiber Length | 1m |
| Fiber Numerical Aperture | 0.22NA |
| Fiber Connector | SMA905 |
| Electrical | |
| Operating Current | 12A |
| Threshold Current | 0.5A |
| Operating Voltage | 5.6V |
| Power Conversion Efficiency | 45% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15~55℃ |
| Storage Temperature | -30-70℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | 0.3nm/℃ |
Package drawing:

Hot Tags: 20w output 915nm fiber coupled diode laser suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China, Fiber Coupled Laser Diode factory










