100mW 974nm 976nm FBG Butterfly Laser Diode
Wavelength stabilized butterfly laser diode designed for narrow bandwidth pulsed fiber lasers and direct frequency conversion applications Careful attention to the design of the fiber coupled modules allows high peak output that is stable with both time and temperature.
Applications:
The FBG lasers with wavelengths 974nm 976nm produce a stable output of 100mW with a polarization-maintaining fiber pigtail. These laser diodes are designed for Raman amplification and can be used for other applications that require a stabilized, high-power laser source.
We recommend cleaning the fiber connector before each use in case any dust or other contaminants have been deposited on the surface. The laser intensity at the center of the fiber tip can be very high and may burn the tip of the fiber if contaminants are present. While the connector is cleaned and capped before shipping, we cannot guarantee that it will remain free of contamination after it is removed from the package. We also recommend that the laser is turned off when connecting or disconnecting the device from other fibers.


Data sheet:
Item No.: FC976SM100
| Optical | |
| Center Wavelength λ | 976nm |
| Wavelength Tolerance | ±1nm |
| Power | 100mW |
| Fiber | |
| Fiber | Hi1060 |
| Fiber Length | >1m |
| Fiber Connector | FC/APC |
| Electrical | |
| Threshold Current Ith | 90mA |
| Operating Current Iop | 400mA |
| Operating Voltage Vop | 2.5V |
| TEC | Available |
| PD | Available |
| Thermistor | Available |
| Thermal | |
| Test Temperature | 25℃ |
| Storage Temperature | -40-80℃ |
Size Drawing

Hot Tags: 100mw 974nm 976nm fbg butterfly laser diode suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










