400mW 976nm FBG SM Laser Diode
The 980nm pump module uses FBG stabilization to "lock" the emission wavelength. It provides a noise-free narrowband spectrum, even under changes in temperature, drive current, and optical feedback. Wavelength selection is available for applications that require the highest performance in spectrum control with the highest available powers.
Features:
Kink-free operating power up to 600mW
epoxy-free, and flux-free 14-pin butterfly package with SM Hi1060
Fiber Bragg grating stabilization
Wavelength selection available
Integrated thermoelectric cooler, thermistor, and monitor diode
Applications:
LAN, WAN and metro networks;
C/DWDM systems;
Laser sources;

Spec sheet:
Item No.: FC976SM400
| Optical | Typical Value |
| Center Wavelength λ | 976nm |
| Wavelength Tolerance | ±1nm |
| Output Power | 400mW |
| Fiber | |
| Fiber | Hi1060 |
| Fiber Length | >1m |
| Fiber Connector | FC/APC |
| Electrical | |
| Threshold Current Ith | 90mA |
| Operating Current Iop | 750mA |
| Operating Voltage Vop | 2.5V |
| TEC | Available |
| PD | Available |
| Thermistor | Available |
| Thermal | |
| Test Temperature | 25℃ |
| Storage Temperature | -40-80℃ |
Drawing

Hot Tags: 400mw 976nm fbg sm laser diode suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










