30W 1064nm Fiber Coupled Diode Laser
The proprietary design of the Spectrum Stabilized Laser features high output power with narrow spectral bandwidth. The laser’s stabilized peak wavelength remains locked regardless of case temperature, making this source an ideal choice for the most demanding applications.
Features:
narrow linewidth
low power consumption
broad stabilized temperature operating
affordable, portable instrument-quality performance
Applications:
Raman Spectroscopy
Metrology
Sensing
Analytical Instrumentation
Spec sheet:
Item No.: FC1064DL30
| Optical | Typical Value |
| Center Wavelength λ | 1064nm |
| Output Power | 30W |
| Spectral Width FWHM | 6nm |
| Slope Efficiency | 2.5W/A |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 12A |
| Threshold Current Ith | 0.9A |
| Operating Voltage Vop | 4.7V |
| Power Conversion Efficiency | 50% |
| Fiber | |
| Fiber Bend Radius | 75mm |
| Fiber Core Diameter | 200um |
| Fiber Numerical Aperture | 0.22NA |
| Fiber Connector | SMA905 |
| Thermal | |
| Operating Temp. | 25~35℃ |
| Wavelength Temp. Coefficient | ~0.35nm/℃ |
Drawing
Hot Tags: 30w 1064nm fiber coupled diode laser suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










