Description
1W 1940nm Fiber Coupled Diode Laser
Product Description
Fiber thulium lasers mainly emit lasers with a wavelength of 1940nm. Because the wavelength of the lasers they emit is close to the energy absorption peak of water, they can produce effective tissue vaporization, cutting, coagulation and hemostasis. They also have the characteristics of small optical penetration depth and small thermal damage. Continuous-wave fiber thulium lasers are mainly used in prostatectomy surgery and are widely used in clinical practice
Key features:
2100nm is available
C-Mount package is available
Up to 10W

Spec sheet
Item No.: FC1940DL1
| Optical | |
| Center Wavelength | 1940nm |
| Output Power | 1W |
| Spectral Width FWHM | ≤6nm |
| >90% Energy | 0.17NA |
| Slope Efficiency | 0.9W/A |
| Fiber | |
| Fiber Bend Radius | >30mm |
| Fiber Core/Cladding/Buffer Diameter | 105um/125um/250um |
| Fiber Length | 1m |
| Fiber Numerical Aperture | 0.22NA |
| Fiber Connector | FC/APC |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | ≤12A |
| Threshold Current Ith | ≤0.9A |
| Operating Voltage Vop | ≤2.2V |
| Power Conversion Efficiency | ~48% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15~55℃ |
| Storage Temperature | -30~70℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | ~0.3nm/℃ |
Package Drawing

Hot Tags: 1w 1940nm fiber coupled diode laser suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










