SMA905 30W 1064nm Fiber Coupled Diode Laser With PD Thermistor
SMA905 30W1064nm Fiber Coupled Diode Laser With PD Thermistor. About this wavelength, we also have 10W, 20W, 25W, 50W, 150W output power Fiber Laser.
We are manufactured by adopting specialized fiber-coupling techniques, and we also inspecting and burn-in procedures in every aspect come to a result to guarantee each product with the reliability, stability and long lifetime.
We specialized in diode laser for many years, covering most Europe and America market, we are expecting to be your long-term partner in China.

Feature:
30W output power, 1064nm central wavelength
With Aiming Beam, PD, Thermistor functions
Low power consumption
Broad stabilized temperature operating
High reliability and stability
Application:
Fiber optic communication systems
Optical test instrument
Optical coherence tomography
Medical and cosmetic treatment
Data Sheet
Item No: FC1064DL30
Item Name: 30W 1064nm Fiber Coupled Diode Laser With PD
| Optical | |
| Center Wavelength λ | 1064nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Output Power | 30W |
| Spectral Width FWHM | 6nm |
| Slope Efficiency | 2.5W/A |
| Aiming Laser | |
| Fiber Output Power | 2.5mW |
| Center Wavelength | 650±10nm |
| Operating Voltage | 5.0V |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 11A |
| Threshold Current Ith | 0.9A |
| Operating Voltage Vop | 7V |
| Power Conversion Efficiency | 35% |
| PD Current | 464uA |
| Thermistor | |
| Rt(25℃) | 10KΩ |
| β(-25℃/+75℃) | 3477±3% |
| Fiber | |
| Fiber Bend Radius | 75mm |
| Fiber Core Diameter | 200um |
| Fiber Numerical Aperture | 0.22NA |
| Fiber Length | 1M |
| Fiber Connector | SMA905 |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 25~35℃ |
| Storage Temperature | -20-70℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | ~0.35nm/℃ |
Drawing:

FAQ
Q1: What payment methods do you support?
T/T and Western Union, For your Choice
Q2: What about the return policy?
Buyer Pay the Shipping Cost.
Q3: What is the lead time?
Standard product are all in stock. Shipping via Express within 3~4 working days. Customized stack need 15 working days.
Hot Tags: 30w fiber coupled diode laser with pd suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










