Description
18W 940nm Diode Laser Chips
Product Description
Features:
Long lifetime >10000hours
CW working mode
Excellent Laser light source
COS Packaging Available
High temperature resistance characteristics
Low beam divergence and small light emitting aperture
Application:
• Laser Pumping
• Medical
• Materials Processing
• Illumination

Specification:
Item No.: LC940SE18
| Optical | Typ |
| Central Wavelength | 940nm |
| Output Power | 18W |
| Working Mode | CW |
| Emitter Width | 190μm |
| Emitter Pitch | 400μm |
| Cavity Length | 4000μm |
| Spectral Bandwidth(FWHM) | 5nm |
| Slope Efficiency | 1.1W/A |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 18A |
| Threshold Current Ith | 1.4A |
| Operating Voltage Vop | 1.75V |
| Conversion Efficiency | 60% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 20℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | 0.35nm/℃ |
Performance Curve and Size Drawing
![product-1-1 MB8[N%0LDVQNNDS)1BTG]00](/Content/uploads/202098745/20200922140427a4d65332427043ebba684d31d5df11f3.png)
Hot Tags: 18w 940nm diode laser chips suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










