Description
18W 945nm Laser Diode Bare Bar
Overview
Features:
High output power
High electrical-optical conversion efficiency
High brightness
High reliability
High efficient epitaxial structure design
High-quality epitaxial material growth
Special passivation method for cavity surface
Applications:
laser industrial material processing,
medical application,
communications,
safety protection,
intelligent sensing,
and scientific research.

Specification:
Item No.: LC945SE18
| Optical | Typ |
| Central Wavelength | 945nm |
| Output Power | 18W |
| Emitter Width | 190μm |
| Emitter Pitch | 400μm |
| Cavity Length | 4000μm |
| Spectral Bandwidth(FWHM) | 4nm |
| Slope Efficiency | 1.1W/A |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 18A |
| Threshold Current Ith | 1.3A |
| Operating Voltage Vop | 1.55V |
| Conversion Efficiency | 64.5% |
| Thermal | |
| Operating Temp. | 20℃ |
| Wavelength Temp. Coefficient | 0.35nm/℃ |
Drawing

Hot Tags: 18w 945nm laser diode bare bar suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










