100W 1064nm Multi Emitter Laser Chip
The new 100W 1064nm Multi Emitter Laser Chip model is LC1064SB100, using new epitaxial structure design and material epitaxy, leading cavity surface passivation technology, advanced non-pump window design and preparation technology and dry and wet corrosion combined with self-alignment technology, control the consistency of strip width, especially to ensure high yield under mass production, reduce the cost of laser chip.
Features:
Multi emitters with 47 emitters
1.5mm cavity length, 100um emitter width
Working mode: CW/QCW, bar length 10mm
Optimized epitaxial structure design
Unique technology for highest reliability and lifetime
Data Sheet
Item No: LC1064SB100
| Optical | |
| Center Wavelength | 1064±10nm |
| Optical Power | 100W |
| Working Mode | CW/QCW |
| Emitter quantity | 47 |
| Emitter Width | 100um |
| Emitter Pitch | 200um |
| Cavity Length | 1.5mm |
| Bar Length | 10mm |
| Electrical | |
| Threshold Current Ith | 15A |
| Operating Current Iop | 110A |
| Operating Voltage Vop | 2V |
| Thermal | |
| Test Temperature | 25℃ |
|
Storage Temperature |
0-55℃ |
Hot Tags: 100w 1064nm multi emitter laser chip suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










