Description
100W 940nm Multi Emitter Laser Chip
Product Description
Rely on a fully vertically integrated diode laser bar and chip supplier who offers high volume production capacity over a wide range of powers and wavelengths.
Brandnew is an established leader in diode laser technology and continues to make advances in output power, brightness, efficiency, and divergence
Features:
Multi emitters with 19 emitters
2000um cavity length, 150um emitter width
Bar Thickness 110um, bar length 10mm
Unique technology for highest reliability and lifetime

Data Sheet
Item No: LC940SB100
Item Name: 100W 940nm Multi Emitter Laser Chip
| Optical | |
| Center Wavelength | 940nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Optical Power | 100W |
| Emitter quantity | 19 |
| Emitter Width | 150um |
| Emitter Pitch | 500um |
| Cavity Length | 2000um |
| Bar Length | 10mm |
| Bar Thickness | 110um |
| Electrical | |
| Threshold Current Ith | 9A |
| Operating Current Iop | 100A |
| Operating Voltage Vop | 2V |
| Thermal | |
| Test Temperature | 25℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | 0.35nm/℃ |
LIV Chart

Hot Tags: 100w 940nm multi emitter laser chip suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










