Description
10W 850nm F-Mount Laser Diode
Product Description
FM850DL10 is a standard high-quality packaged single emitter which is Fabry-Perot laser based on state-of-the-art, quantum-well epitaxial layer growth and reliable ridge waveguide structure. FM850DL10 is easy to mount and provides good thermal contact, making it an ideal choice for high power and OEM applications.
Features:
High reliability
High stability
Harsh environment applications
High brightness
AuSn bonding
Applications:
Laser pumping
Scientific research
Display
Medical
Industry

Spec sheet:
Item No.: FM850DL10
| Optical | |
| Center Wavelength λ | 850nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Output Power | 10W |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 10A |
| Threshold Current Ith | 2A |
| Operating Voltage Vop | 2.2V |
| Thermal | |
| Test Temperature | 25℃ |
| Storage Temperature | -40~80℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | 0.35nm/℃ |
Package Drawing

Hot Tags: 10w 850nm f-mount laser diode suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










