Description
12W 940nm F-Mount Laser Diode
Product Description
The F-Mount Diode offers a package of designs customized to the customer's requirements, including a range of wavelengths and outputs, power, operating voltage, and operating current.
Diffusion bonding technology using Spark plasma M/C combines several thin plates to create difficult machining shapes. Deliver products that meet the customer's requirements.
AuSn Hard Solder Packaging
Harsh Environment Operation
Insulated Heatsink, Easy Integration

pumping
industry
medical
scientific research
Spec sheet:
Item No.: FM940DL12
| Optical | |
| Center Wavelength λ | 940nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Output Power | 12W |
| Spectral Width | 4nm |
| Slope Efficiency | 1.0W/A |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 12A |
| Threshold Current Ith | 0.6A |
| Operating Voltage Vop | 2.2V |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15~35℃ |
| Storage Temperature | -40~80℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | ~0.3nm/℃ |
Drawing

Hot Tags: 12w 940nm f-mount laser diode suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










