Description
3W 1550nm F-mount Laser Diode for Communications
Feature:
- Center Wavelength:1550nm
- Emitter Width:100um
- Strong power
- Excellent quality
Application:
- Communications
- Medical
- Measurement

Specifications:
Item No: FM808DL25
Item Name: 1550nm 3W F-Mount Diode Laser
| Optical | |
| Center Wavelength | 1550nm |
| Wavelength Tolerance | ±20nm |
| Output Power |
3W |
| Spectrum width FWHM | 11nm |
| Fast Axis FWHM | 30Deg |
| Slow Axis FWHM | 10Deg |
| Emitter Width | 100um |
| Electrical | |
| Operating Current Lop | 10A |
| Threshold Current Lth | 1A |
| Operating Voltage Vop | 1.5V |
| Slope Efficient | 0.45W/A |
| Conversion Efficieny | 30% |
| Polarization | TE |
| Thermistor | |
| Test Temperature | 25℃ |
| Storage Temperature | -30~70℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | 0.35nm/℃ |
Drawing:

Hot Tags: 1550nm 3W F mount Laser Diode suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China, Fiber Coupled Laser Diode, Fiber Coupled Laser Diode China, Fiber Coupled Laser Diode Made in China












