Description
7mW 650nm TO-Mount Diode Laser
Product Description
In recent years, with the development of radar and autonomous driving, the TO mount diode laser has been widely used. Brandnew supply 7mW 650nm TO-Mount Diode Laser with Aluminum free strained subwell structure in active region. The 7mW 650nm TO-Mount Diode Laser with PD. An active temperature control from -40 to 60°C keeps the diodes operating within specified parameters.

overview
Feature
- The center wavelength 650nm
- Output power 7mW
- 0.35mA PD current
- Narrow beam divergence
- Sealed metal package
Application
- Laser Lidar
- Sweeping robots
- Scientific research
- Industrial pump source
- Detection equipment

Data sheet:
Item No.: TO650DL7
| Optical | |
| Center Wavelength | 650nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Output Power | >7mW |
| Divergence | 36x7Deg |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 22mA |
| Threshold Current Ith | 11mA |
| Operating Voltage Vop | 2.2V |
| PD Current | 0.3mA |
| Max Reverse Voltage(LD) | 2V |
| Max Reverse Voltage(PD) | 30V |
| Thermal | |
| Operating Temperature | -40-60℃ |
| Storage Temperature | -40-85℃ |
Size Drawing

Hot Tags: 7mw 650nm to-mount diode laser suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










