Description
1W 520nm TO-Mount Laser Diode
Features:
- 1W stable CW output at 520nm green wavelength
- Standard TO‑Can package, small size
- Compact structure, high reliability
Applications:
- Portable laser indicators, machine alignment, and precision positioning systems.
- Laboratory optical experiments, educational demonstration and scientific research.
- Low‑power fluorescence excitation and biomedical detection.
- Miniature laser lighting, laser scanning and optical sensing modules.

Data Sheet
Item No: TO520DL1
| Optical | |
| Center Wavelength | 520nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Output Power | 1W |
| Beam Divergence FWHM Fast | 45Deg |
| Beam Divergence FWHM Slow | 10Deg |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 1.4A |
| Threshold Current Ith | 0.2A |
| Operating Voltage Vop | 5.4V |
| Reverse voltage | 2V |
| Thermal | |
| Test Temperature | -0~60℃ |
| Storage Temperature | -40~85℃ |
Drawing:

Hot Tags: 30mw 500nm 510nm green to-mount laser diode suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










