Description
25Gbps InGaAs/InP PIN-PD TO-CAN
Product Description
The product 25Gbps InGaAs/InP PIN-PD TO-CAN integrates a high speed Photodiode PIN
Low return loss low distortion
High linearity
Features
High linearity
Long wavelength operation
Low dark current
High responsivity
Excellent reliability
Applications
Power Monitoring
Optical Measurement
AM CATV system

Data sheet:
| Absolute Maximum Ratings | |
| Storage Temperature | -40-+125℃ |
| PD Reverse Voltage | 0-+15V |
| Input Optical Power | 10mW |
| Forward Current | 10mA |
| Reverse Current | -10mA |
| Soldering Temperature | 260/10℃ /s |
| Recommended Operating Conditions | |
| Operating Temperature | 25℃ |
| PD Reverse Voltage | 5.0V |
| Opto – Electrical Characteristic | |
| Optical Wavelength | 1100-1680nm |
| Dark current | 0.2-1.0nA |
| Responsivity | 0.9A/W |
| Capacitance | 0.09-0.1pF |
| -3dB Bandwidth | 21.00GHz |
| Acrive diameter | 20μm |
Package:

Hot Tags: 25gbps ingaas/inp pin-pd to-can suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










