80mW 450nm Blue TO-Mount Laser Diode
80mW 450nm Blue TO-Mount Laser Diode provides a high optical power of 80mW for all non-automotive applications. The 80mW 450nm Blue TO-Mount Laser Diode offers excellent thermal resistance and performance, with ESD protection included. Best-in-class reliability is achieved via a hermetically sealed package. The 80mW 450nm Blue TO-Mount Laser Diode is available in a TO56 package and has an operating temperature of -20°C to +90°C.
FEATURES
450nm Typical emission wavelength
Efficient radiation source for CW and pulsed operation
TO56 package
ESD protection diode
Laser diode isolated against the package
APPLICATIONS
Electronic equipment
Projection home LED & laser
Projection professional LED & laser
Stage lighting (LED & laser)

Data sheet:
Item No.: TO450DL80
| Optical | |
| Center Wavelength | 455nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Output Power | 80mW |
| Fast Axis Divergence | 10Deg |
| Slow Axis Divergence | 24Deg |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 90mA |
| Threshold Current Ith | 30mA |
| Operating Voltage Vop | 4.2V |
| Thermal | |
| Test Temperature | 25℃ |
| Storage Temperature | -40~85℃ |
Drawing:

Hot Tags: 80mw 450nm blue to-mount laser diode suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










