200W 905nm TO-Mount Laser Diode
Description
We Supply 200W 905nm TO18 Laser Diode with high quality and competitive price. We specialize in Diode Laser for many years. Coveringmostof Europe and the American market,We areexpectingbecomeyour long-termpartner in China.

Characteristics
Multi-Junction devices up to 200 Watts
Proven InGaAs/ GaAs high reliability structure
High Power large-optical-cavity(LOC)
structure for a narrow far-field
Excellent temperature stability
Hermetic and custom designed package

Practical use
Range finding
Surveying equipment
Weapons simulation
Laser radar
Ceilometer
Optical trigger Medical
Parameters
Item No.: TO905KZ200
Item Name: 200W 905nm TO-Mount Laser Diode
| Optical | |
| Center Wavelength | 905nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Output Power | 200W |
| Emitter Width | 200um |
| Electrical | |
| Operating Current Lop | 40A |
| Threshold Current Lth | 1A |
| Operating Voltage Vop | 30V |
| Pulse Width | 200ns |
| Duty Cycle | <0.1% |
| Thermal | |
| Test Temperature | 25℃ |
| Storage Temperature | -40~85℃ |
Detailed Drawing
Hot Tags: 200w 905nm to-mount laser diode suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










