1W 400nm 405nm 410nm Violet TO-Mount Laser Diode

Product Description
Violet laser wavelengths are much shorter than green and red wavelengths. Some benefits to using these shorter wavelengths include focusing the beam down to a smaller minimum spot size and higher absorption rates in many materials.

application
Since the minimum focused spot size of a laser beam is limited by its wavelength, the shorter the wavelength is, the more tightly focused your spot size can be at your target, sample, or workpiece. Smaller spot sizes are beneficial when wanting to machine microscopic features.With the increased absorption rates of violet lasers in various materials, more of the energy can be utilized for the application, increasing efficiency.
LDI
Industrial curing
3D printing
Data sheet:
Item No.: TO400DL1
| Optical | |
| Center Wavelength | 405nm |
| Wavelength Tolerance | ±5nm |
| Output Power | 1W |
| Fast Axis Divergence | 9Deg |
| Slow Axis Divergence | 28Deg |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 900mA |
| Threshold Current Ith | 300mA |
| Operating Voltage Vop | 4.3V |
| Thermal | |
| Test Temperature | 25℃ |
| Storage Temperature | -40~85℃ |
Drawing:

Hot Tags: 1W 400nm 405nm 410nm Violet TO Mount Laser Diode suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










