
860nm 300mW TO Mount Photodiode
Features:
-
Capable of handling up to 300mW of optical input without damage or saturation
-
Hermetically sealed metal can for long-term stability
-
Fast Response Time
-
With or without built-in preamplifier
-
NIR detection in non-invasive biomedical diagnostic tools
-
Detection of NIR emissions in analytical instruments
-
Reference detector in alignment and calibration systems
Specification
Item No.: TO860PD003
Item Name: 860nm 300mW TO Diode Laser
| Optical | |
| Center Wavelength | 860nm |
| Output Power | 300mW |
| Electrical | |
| Threshold Current lth | 50mA |
| Operating Current Lop | 250mA |
| Working Voltage | 1.8V |
| PD Current | <2000uA |
| Thermal | |
| Test Temperature | 25℃ |
| Storage Temperature | -40~80℃ |
Drawing:

Hot Tags: 860nm 300mw to mount photodiode suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China, Fiber Coupled Laser Diode China, Fiber Coupled Laser Diode factory, Fiber Coupled Laser Diode Made in China, Fiber Coupled Laser Diode, Fiber Coupled Laser Diode suppliers










