60W 808nm 105um Fiber Coupled Diode Laser
60W 808nm 105um Fiber Coupled Diode Laser is a technology that couples laser diodes with optical fibers to couple laser energy from laser diodes to optical fibers for transmission. This technology combines the miniaturization and high efficiency of laser diodes with the flexibility and long-distance transmission capabilities of optical fibers, breaking the limitations of traditional laser use and allowing lasers to be placed far away from the point of use.
Key features:
60W CW output power
808nm
105µm core diameter MM fiber
0.22 Numerical Aperature
Highly efficient, Highly stable
Superior beam quality, Long diode lifetime
Applications:
Lighting,Pumping, Material Processing

Spec sheet:
Item No.: FC808DL60
| Optical | |
| Center Wavelength | 808nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Output Power | 60W |
| Spectral Width FWHM | 7nm |
| Fiber | |
| Fiber Core | 105um |
| Fiber Length | 1m |
| Fiber Numerical Aperture | 0.18NA(95% Power) |
| Fiber Connector | SMA905 |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 8A |
| Threshold Current Ith | 0.9A |
| Operating Voltage Vop | 23V |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15~55℃ |
| Storage Temperature | -30~70℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | ~0.3nm/℃ |
Package Drawing
![product-1-1 HV6V~3%[W2}F`2(39BO]U40](/Content/uploads/202098745/20200824140746f434a2218ede485d95978d956fe58cef.png)
Hot Tags: 60w 808nm 105um fiber coupled diode laser suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China, Fiber Coupled Laser Diode










