The Spectrum Stabilized Laser Modules provide powerful and extremely stable laser sources with narrow linewidths that are ideal for scientific applications including high resolution Raman Spectroscopy, Confocal Microscopy, and Interferometry.
We offer the laser modules with free space or fiber-coupled output options.
The proprietary design of the Spectrum Stabilized Laser features high output power with narrow spectral bandwidth. The laser's stabilized peak wavelength remains locked regardless of case temperature, making this source an ideal choice for the most demanding applications.
Our Spectrum Stabilized Laser Modules cover all of the top Raman wavelengths including: 532, 785, 830, and 1064 nm.
Features:
Wavelength stabilized spectrum
Featured Raman wavelengths
Open beam or fiber-coupled options
High Power
Applications
Raman Spectroscopy
Confocal Microscopy
Interferometry
Bioinstrumentation
Cytometry



Spec sheet:
Item No.: FC785DL600
| Optical | |
| Center Wavelength λ | 785nm |
| Wavelength Tolerance | ±0.5nm |
| Output Power | 600mW |
| Spectral Width FWHM | 0.1nm |
| Slope Efficiency | 0.8W/A |
| Fiber | |
| Fiber Core Diameter | 105um |
| Fiber Numerical Aperture | 0.22NA |
| Fiber Connector | FC/PC,SMA905 |
| Fiber Length | 1m, can be customized |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 1.09A |
| Threshold Current Ith | 0.36A |
| Operating Voltage Vop | 2V |
| PD | <2000μA |
| Thermistor | 10 (±5%) kΩ (@25℃) |
| TEC Working Current/Voltage | 2.5A/6.3V |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15~35℃ |
| Storage Temperature | -20~50℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | 0.01nm/℃ |
Drawing
![product-1-1 WMR}QLLI4A[61KLJSV[8]AV](/Content/uploads/202098745/202004231352310876c6c47fdf44bc96b08b62e26cd57d.png)
Hot Tags: spectrum stabilized laser modules suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China, Fiber Coupled Laser Diode Made in China, Fiber Coupled Laser Diode suppliers










