12 Bars 1200W Vertical Stack Diode Laser
Overview
Key features:
100W per bar (other choice such as 50W per bar, pls kindly contact us)
3 wave: 760nm 808nm 1064nm
Working Mode QCW
Water cooled vertical stack
Wavelengths:
755NM 1064NM long pulse laser: high melanin absorption, high energy quasi-explosive secretion, remove stubborn spots that are difficult to be removed by blasting layer by layer; because the energy secretion is relatively mild, it can effectively improve non-spot pigmentation and dull skin color.

Spec sheet:
Item No.: WC781VS1200
Item Name: 1200W 7608081064nm Water Cooled Vertical Stack Diode Laser
| Optical | Typical Value |
| Center Wavelength | 760nm/808nm/1064nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Working Mode | QCW |
| Output Power Per Bar | 100W |
| Number of Bars | 12 |
| Fast Axis Divergence(FWHM) | 38Deg |
| Slow Axis Divergence (FWHM) | 12Deg |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 100A |
| Threshold Current Ith | 20A |
| Operating Voltage Vop | 24V |
| Power Conversion Efficiency | 45% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15~30℃ |
| Storage Temperature | 0-55℃ |
Working Condiction Per Bar:

Package Drawing:


Hot Tags: 12 bars 1200w vertical stack diode laser suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










