Description
120W 808nm Horizontal Laser Stack
Product Description
These Water-Cooled horizontal stacked laser diodes are mainly designed for high power Nd:YAG rod lasers. The heatsink structure is designed with excellent heat dissipation capacity so that we can connect up to tens of 20W or 40W laser diode bars in series on a single linear heatsink
Features:
3Bars, 40W per bar, totally 120W
Stable output with CW working mode
Distilled water cooled, not very high requirements for water quality
Long lifetime >10000hours
Mainly designed for high power Nd:YAG rod lasers.
Key applications is diamond cutting and laser marking

Specifications
Item No.:WC808HA120
| Optical | |
| Center Wavelength λ | 808nm |
| Working Mode | CW |
| Output Power | 120W |
| Number of Bars | 3 |
| Fast Axis Divergence FWHM | 38 Degree |
| Slow Axis Divergence FWHM | 12 Degree |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 45A |
| Threshold Current Ith | 8A |
| Operating Voltage Vop | 6V |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 20~30°C |
| Storage Temperature | 0~55°C |
| Coolant | Distilled Water |
| Flow Rate/Bar | 2-4L/min |
| Max Inlet Pressure | 350-500kPa |
| Water Temperature | 23-27°C |
| Filtered Water Particles | <20um |
Drawing:
![product-1-1 QEKT@FX{V6X]K2O{{9{_GC7](/Content/uploads/202198745/202105201354076aff9f8dc97740a68029870264bb07a3.png)
Hot Tags: 120w 808nm horizontal laser stack suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










