Description
High Power COS 915nm 22W Laser Diode Chips on Submount
We have 915 central wavelength, high power 22W COS Laser Diode Chips. With Efficiency packaging heat dissipation technology. High temperature resistance characteristics and AuSn bonding RoHS compliance.
Feature:
Chips on Submount
High output power
High Reliability and Stability
18 months warranty time
Application: Defense and security, Autonomous Lidar, Military/ Aerospace, Free space optical communication

Data Sheet
Item No: COS915DL22
Item Name: COS 915nm 22W Diode Laser Chip
| Optical | |
| Center Wavelength | 915nm |
| Output Power | 22W |
| Spectral Width FWHM | 5nm |
| Slope Efficiency | 1.0W/A |
| Fast-Axis Divergence | 30Deg |
| Slow-Axis Divergence | 10Deg |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 26A |
| Threshold Current Ith | 1.5A |
| Operating Voltage Vop | 1.8V |
| Power Conversion Efficiency | 50% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15-55℃ |
| Storage Temperature | 0~70℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | 0.3nm/℃ |
Drawing:

Hot Tags: cos 915nm 22w laser diode chips suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










