Description
20mW 1170nm TO-mount Laser Diode
Feature
- Peak Wavelength 1170 nm (±20) nm
- CW Optical Output Power 20 mW
- Operation Current <110 mA
Application
- Infrared night vision light source
- Traffic surveillance and vigilance
- Laser Therapy
- Water purification
- Laser Lidar

- Fabry-Perot, Single-mode Laser Diode, emitting light at 1170nm, providing up to 20mW CW output power.
- The laser is packaged in a TO-9 package with integrated photodiode for increased reliability and stability.
- Laser diodes are an excellent choice for customers looking for state-of-the-art performance in a low-cost sub-mount design.
- These lasers are available in InP wavelengths ranging from 12xx to 19xx in a variety of power, wavelength, cap, and lens configurations.
- Applications for SemiNex submount lasers include OEM medical, consumer medical, LiDAR, military targeting, ranging, and illumination.
- Custom wavelengths and configurations are available upon request.
Data Sheet
Item No: TO1170DL20
| Optical | |
| Center Wavelength | 1170nm |
| Wavelength Tolerance | ±20nm |
| Output Power | 20mW |
| Fast Axis Divergence | 30Deg |
| Slow Axis Divergence | 10Deg |
| Electrical | |
| Operating Current Lop | <110mA |
| Threshold Current Lth | <60mA |
| Operating Voltage Vop | 1.3V |
| Thermistor | |
| Operating Temperature | -40~50℃ |
| Storage Temperature | -40~80℃ |
Drawing:
Hot Tags: 20mW 1170nm TO mount Laser Diode suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










